Jak hormony ovlivňují náš život

Hormony jsou látky, které v našem tělo působí jako poslové a řídí mnoho tělesných funkcí a procesů, například imunitní systém, krevní oběh nebo metabolismus. Významně také ovlivňují naši psychiku a duševní pohodu. V některých životních fázích, jako třeba v pubertě nebo v menopauze, je to obzvlášť patrné.

Hormony v našem těle hrají jednu z hlavních rolí a rozhodujícím způsobem se podílí na řízení metabolických procesů. Známý příklad jsou steroidní hormony. Podílí se mimo jiné na metabolismu cukrů, tuků a bílkovin, na hospodaření těla s vodou, na imunitě a jako pohlavní hormony (estrogen, testosteron) také na stavbě kostí.

Na tomto příkladu je vidět, že náš hormonální systém je neuvěřitelně komplexní. Hormony mají také obrovský vliv na náš imunitní systém, psychiku a na to, jak se celkově subjektivně cítíme. To znamená, že k tomu, aby nám bylo jak psychicky, tak fyzicky dobře, je správné fungování hormonálního systému absolutně nezbytné. A s tím je spojené dostatečné zásobení organismu vitálními látkami, ty jsou totiž na mnoha místech pro působení hormonů nepostradatelné. Tak třeba vitamin B6 se spolupodílí na regulaci hormonální činnosti, kyselina pantothenová (vitamin B5) se účastní procesů tvorby hormonů, zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a chrom se podílí na zachování normální hladiny glukózy v krvi.

Menopauza - extrémní změna hormonální aktivity

Strava bohatá na vitální látky může efektivně podpořit Váš organismus i v nelehké době menopauzy. Dole jsou uvedeny příklady vlivu vitálních látek na hormonální aktivitu vycházející z mnoha mezinárodních studií. Ženské tělo mezi 40. a 58. rokem života stále více utlumuje produkci estrogenu - nejdůležitějšího ženského pohlavního hormonu. S tím spojené kolísání hormonální aktivity vede u přibližně dvou třetin všech žen k více či méně markantnímu ovlivnění běžného života. Návaly horka, podrážděnost, nespavost - to jsou nejčastější z mnoha dalších symptomů spojených s menopauzou.

Důležité upozornění: vedle zdravé stravy je velmi důležitý také dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, radno není zapomínat ani na odpočinek a relaxaci.

Vědecké podklady a studie

Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi.

Jód přispívá k normální tvorbě hormonů štítné žlázy a k normální činnosti štítné žlázy.

Kyselina pantothenová přispívá k normální syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitaminu D a některých neurotransmiterů.

Vitamin B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity.

Chrom přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi.

Kyselina listová přispívá k růstu zárodečných tkání během těhotenství.

LaVita všechny tyto látky obsahuje v optimálním množství. V jedné velké studii bylo jednoznačně dokázáno, že vitální látky z LaVity náš organismus výborně přijímá. Dostanou se přesně tam, kde je naše tělo potřebuje - do našich buněk.

Více o studiích s LaVitou

Kontakt

LaVita Czech s.r.o.
Fráni Šrámka 1300/6
370 01 České Budějovice

Telefon

+420 386 322 222
Po-Čt 9:00-16:30, Pá 9:00-12:00
e-mail:

Kontaktní formulář

Bezpečný způsob platby

  • Poslání na dobírku
  • Platba převodem z účtu
  • MASTERCARD
  • MAESTRO
  • VISA
  • PayPal

Doprava v Č.R.

  • PPL

Doprava na Slovensko

  • PPL