Ideálně zásoben v každé fázi života

Ať už mladý nebo starý, sportovec nebo pecivál, zdravý nebo nemocný, každý člověk potřebuje zdravou výživu. Ta je základem pro všechny tělesné funkce, pro zdravý vývoj, pro to, abychom se cítili dobře, pro krásu a výkonnost. LaVita je plnohodnotná tekutá výživa a optimální doplněk k dnešní běžné stravě a moderním životním návykům. Proto je ideální pro všechny, kteří kladou důraz na zdravou výživu.

Ideálně zásoben v každé fázi života
Dospívající mládež

Dospívající mládež

V pubertě potřebuje dospívající tělo více vitálních látek než jindy. Věděli jste, že v této fázi života má člověk dokonce největší potřebu vitálních látek? Růst a hormonální změny jsou pro mladý organismus velkou výzvou, se kterou se musí vypořádat.

V protikladu s tím je strava dospívajících, která je často jednostranná a nevyvážená. Přitom právě v pubertě se vytváří základ pro zdravé kosti, kůži a sliznice, pro schopnost koncentrace, výkonnost organismu a v neposlední řadě také pro silný a intaktní imunitní systém.

Muži

Muži

Zrovna muži, označovaní jako silné pohlaví, na sebe často vytváří tlak, ať už při sportu, v zaměstnání nebo v rodině. Mnoho z nich je pak v trvalém napětí, což se může, trvá-li po delší dobu, projevit jak duševně, tak tělesně.

Zároveň s tím dbají muži z pravidla mnohem méně než ženy o svou stravu. Dodatečné zásobení všemi vitálními látkami se proto může kladně projevit na výkonnosti, imunitním systému, svalech a také na pevnosti Vašich nervů.

Senioři

Senioři

Zdravá a pestrá strava je právě pro seniory, především pro jejich schopnost zůstat fit, soběstačný a plný života, velmi důležitá. Spotřeba kalorií se sice s přibývajícím věkem snižuje, potřeba vitálních látek ale zůstává stejná nebo dokonce stoupá.

Nemoci a dlouhodobé užívání medikamentů potřebu ještě zvyšují. A právě dostatečné zásobení těla vitálními látkami může ve stáří posílit imunitní systém, chránit buňky, podporovat kardiovaskulární systém a látkovou výměnu a pomáhat zachovat si tělesnou a duševní svěžest.

Ženy

Ženy

V životě ženy se její organismus musí vyrovnávat se stále novými náročnými situacemi: menstruace, hormonální antikoncepce, těhotenství, kojení a v neposlední řadě také menopauza.

Všechny tyto události, které hrají v životě ženy velmi významnou roli a jsou pro ženské tělo kromě hormonální antikoncepce i absolutně přirozené, vedou ke zvýšené potřebě vitálních látek jako jsou vitaminy, minerály a stopové prvky.*

Děti

Děti

Zdravý růst, bystrost, silný imunitní systém a radost ze života - to jsou věci, které si rodiče pro své potomky přejí asi ze všeho nejvíc. Vedle lásky a pohybu je k tomu, aby dítě zdravě rostlo a sílilo, velmi důležité i zásobení všemi potřebnými živinami.

Hlavní roli při tom hraje zdravá a především vyvážená strava.

Sportovci

Sportovci

Absolutní nutností pro udržení zdraví je pravidelný pohyb. Sportovní aktivita si ale vybírá i svoji daň. V závislosti na intenzitě a četnosti se zvedá spotřeba energie a zvyšuje se s tím spojený oxidativní stres zapříčiněný volnými radikály. Větší zátěži jsou vystaveny také chrupavky, šlachy, kosti a svaly.

Z tohoto důvodu a také kvůli celkově větší spotřebě energie, při jejíž produkci je zapotřebí mnohem více vitálních látek, se sportovci počítají ke skupině osob s největší potřebou těchto pro naše zdraví nezbytných látek.

Těhotné ženy

Těhotné ženy

Navzdory všeobecnému mínění, že těhotné ženy mají „jíst za dva”, potřebuje jejich tělo navíc pouze 10-15 % energie (přibližně 200-300 kcal denně). Přejídání v sobě dokonce skrývá rizika pro matku a dítě. Oproti tomu se ale zvedá potřeba kyseliny listové a dalších vitálních látek o 50-100 %.

To znamená, že v těhotenství není důležité množství, ale kvalita potravin stejně jako optimální složení vitálních látek. LaVita je díky své přirozené rozmanitosti a ryze přírodnímu původu osvědčený průvodce v těhotenství.*

Co zvyšuje naši potřebu vitálních látek

Život v dnešní době s sebou přináší mnoho okolností, které způsobují zvýšenou potřebu vitálních látek. Příčinou je náš zrychlený způsob života plný stresu, přemrštěných očekávání, špatných osobních návyků a spoustou dalších vnějších vlivů. Často jsou to okolnosti, které zatěžují tělo i ducha a které mohou vést k nadměrné produkci volných radikálů. Následující faktory mohou velkou měrou přispívat ke zvýšení potřeby vitálních látek:

Hubnutí a diety
Chronická onemocnění
Stres,
psychická zátěž
Užívání léků
(včetně antikoncepčních pilulek)
Nikotin,
přehnaná konzumace alkoholu
Vrcholový sport
Jednostranná strava
Znečištěné životní prostředí,
například jemný prach, ozon
Das erhöht unseren Vitalstoffbedarf

Hubnutí a diety

Mnoho z nás, především z řad žen, už za sebou má nějaký pokus o hubnutí. Při redukčních dietách je v každém případě důležité zabránit nedostatku mikroživin. Zredukování přísunu kalorií logicky znamená i snížení zásobení vitálními látkami. To ale způsobuje zpomalení látkové výměny, ta se takzvaně přepne na udržovací provoz, spaluje se mnohem méně kalorií a redukce váhy se tím stane takřka nemožnou. Současně s tím se člověk cítí slabý a mdlý. Přirozené doplnění vitálních látek LaVitou dodává tělu "úzkoprofilové zboží" a pomáhá aktivovat látkovou výměnu.*

Chronická onemocnění

Chronická onemocnění jdou často ruku v ruce se zvýšenou potřebou vitálních látek. Na jednu stranu může trvalý nedostatek vitálních látek napomáhat vzniku chronických onemocnění, na stranu druhou může vznik mnohých chronických onemocnění značně zvýšit individuální potřebu vitálních látek. Důvodem může být třeba blokování vstřebávání vitálních látek kvůli nemocí způsobeným poruchám trávení nebo látkové výměny. Navíc se často díky silným reakcím imunitního systému zvýší tvorba volných radikálů. Potřeba může být zvýšena také dlouhodobým užíváním medikamentů.*

Stres, psychická zátěž

Časová tíseň a tlak okolí patří v našem světě ke každodenním jevům. Krátkodobě dokáže ve stresové situaci tělo mobilizovat dodatečné síly. Trvá-li však tento stav po delší dobu, spotřebují se zásoby vitálních látek. Nastane-li pak jejich nedostatek, začne se to projevovat na zdraví a při psychické zátěži na koncentraci a výkonnosti.

Začarovaný kruh

Lidé, kteří často trpí stresem, se opětovně nacházejí na předních místech seznamu osob se zvýšenou potřebou vitálních látek. Navíc jsou více náchylní ke kouření, vetší konzumaci alkoholu a spíše se stravují nezdravě. Nedostatek času je každopádně špatný kuchař.

Vitální látky – posílení zevnitř

Speciálně při velkém nebo dlouhodobém stresu je dobrý přísun vitálních látek rozhodující. Ty jsou potřebné pro podporu obranných sil a energetické látkové výměny, pro intaktní nervový systém a v neposlední řadě pro zdravou a stabilní psychiku. LaVita Vám může pomoct vytvořit si zásobu vitálních látek a tím Vašemu organismu usnadnit zvládání stresu.*

Užívání léků (včetně antikoncepčních pilulek)

Léky jsou pro mnoho z nás nezbytné k přežití nebo zmírnění našich utrpení. Mnohým ale není známo, že velká část medikamentů je opravdovým zlodějem vitálních látek. Mohou znesnadňovat vstřebávání vitaminů, minerálních látek a stopových prvků, eliminovat účinky vitaminů a urychlit jejich odbourávání a vylučování.

S LaVitou si zajistíte základní zásobení

Zvlášť dlouhodobé užívání léků, ke kterým rozhodně patří i antikoncepční pilulky, může vést ke zvýšené potřebě různých vitálních látek. Jejich nedostatek s sebou přináší zdravotní potíže nebo zesiluje vedlejší účinky léků. V tomto případě je smysluplné doplňování všech pro zdraví důležitých látek přesně tak, jak jej nabízí koncentrát vitálních látek LaVita.*

Nikotin, přehnaná konzumace alkoholu

Cigaretový kouř obsahuje velké množství jedovatých látek jako oxid uhelnatý, těžké kovy nebo formaldehyd, které jsou pro zdraví velmi škodlivé. Při kouření musí enzymy pomáhající čistit a ochraňovat tělo pracovat na plné obrátky. Každé potáhnutí z cigarety znamená vdechnutí přibližně jedné biliardy (1.000.000.000.000.000) volných radikálů.

Také pasivní kouření zvyšuje potřebu

Podobně nebezpečné je mimochodem i pasivní kouření, takže i pasivní kuřáci mají vysokou potřebu antioxidantů. Pasivní kouření bohužel velmi ohrožuje zdraví dětí. Odborníci proto naléhavě radí v přítomnosti dětí nekouřit!

Alkohol - nebezpečné je množství

Jedna sklenka červeného vína denně je zdravá. Proti tomu se nedá nic namítat, větší množství nám ale může škodit. Tělo při odbourávání alkoholu spotřebovává vitální látky, které jsou pak ve zvýšené míře vyloučeny. Současně vzniká velké množství volných radikálů a může docházet k překyselení organismu.*

Vrcholový sport

Pravidelný pohyb je pro udržení zdraví základem. S tělesnou námahou ale stoupá i potřeba vitálních látek. Ne jenom vrcholoví, ale i ti rekreační musí proto dbát na vyšší přísun vitálních látek. Zvýšená tělesná aktivita totiž zvyšuje i spotřebu kyslíku a tím také produkci volných radikálů.

Volné radikály ohrožují výkonnostní cíle

Mnoho sportovců tím ohrožuje svůj výkonnostní posun, jelikož je neustále brzdí infekce nebo zranění. Dobře vyzbrojen je člověk s větším množstvím přírodních antioxidantů, jako jsou vitamin C a E, selen nebo třeba zinek. Vitální látky ale působí ve sportu na více frontách. Jsou nepostradatelné pro výkonnost, pomáhají proti překyselení, snižují únavu a vyčerpání, posilují imunitní systém, potřebují je svaly, šlachy, vazy, chrupavky a kosti a v neposlední řadě je potřebujeme pro optimální látkovou výměnu.

Jednostranná strava

Jezte každý den 5 porcí ovoce a zeleniny denně. Tak zní obecné doporučení odborníků na výživu. Mnozí z nich jdou dokonce mnohem dál a radí konzumovat skoro dvojité množství. Doporučují také upřednostňovat regionální a sezónní produkty pocházející z ekologického zemědělství. Realita je ale od těchto doporučení na míle vzdálena. Jen málokdo z nás opravdu sní těch pět nebo více porcí ovoce a zeleniny a valná většina populace se nedostane ani na polovinu doporučovaného množství.

Prázdné kalorie a skryté tuky

Oproti tomu je náš každodenní jídelníček často utvářen průmyslově vyrobenými hotovými jídly a rychlým občerstvením. Tyto stravovací návyky nám nepřinášejí skoro žádné vitální látky, místo toho dodávají velké množství prázdných kalorií. Samotný cukr představuje 18 % denního příjmu kalorií, alkohol 8 % a tuky (hlavně nevhodné živočišné tuky) dokonce 38 %.

Náš moderní způsob života nám dává jen málo času a možností je vhodně stravovat. Také co se týče vlákniny a mastných kyselin se naše potřeby a skutečná konzumace většinou velmi rozcházejí. Před několika lety přinesla studie zabývající se stravováním v Německu alarmující výsledky:

  • 80-90 % Němců nedosahuje doporučených hodnot vitaminu D a kyseliny listové.
  • Jedna třetina je pod doporučenou hodnotou u vitaminu C.
  • Jen polovina dosahuje požadovaného množství vitaminu E.
  • Také u selenu, zinku, železa a hořčíku není zásobení takové, jak by mělo být.

Že si jsou lidé tohoto problému vědomi, ukázala oficiální anketa renomovaného Institutu Allensbach (Das Institut für Demoskopie Allensbach) dotazující se na stravovací návyky německé populace:

  • 85 % Němců nejí tak, jak by rádi jedli.
  • Každý třetí zaměstnaný člověk nemá kvůli pružné pracovní době pro jídlo žádný pravidelný čas.
  • Většina Němců si neudělá pořádně čas ani na snídani ani na oběd.
  • 36 % celkové německé populace a skoro 50 % všech zaměstnaných lidí vaří v pracovních dnech hlavně s ohledem na co nejmenší časovou náročnost.

Ruku na srdce, v české kotlině se stravovací návyky od těch německých zajisté mnoho neliší. LaVita dokáže být za této situace díky svému unikátnímu složení ideální odpovědí pro ty, kteří hledají komplexní zásobení vitálními látkami pro všední den.*

Znečištěné životní prostředí, například jemný prach, ozon

Škodlivým dopadům znečištěného životního prostředí se v současné době dá těžko uniknout. Na cestě do práce dýcháme výfukové plyny a jemný prach, ve vlastních domovech používáme syntetické barvy a chemickou impregnaci dřeva, zatěžuje nás všudypřítomný elektrosmog. K tomu se za horkých letních dnů přidává zvýšená koncentrace přízemního ozonu. Všechny tyto škodlivé faktory v našem těle vyžadují nasazení ochranných procesů, kterých se bezpodmínečně účastní i vitální látky a které chrání naše buňky před volnými radikály a jimi zapříčiněným oxidativním stresem.

Také přírodní vlivy životního prostředí zvyšují potřebu vitálních látek: v létě vyvolává silné ultrafialové záření nárůst volných radikálů, v zimě potřebujeme kvůli chybějícímu dennímu světlu několikanásobně více vitaminu D.*

Často kladené otázky

dKolik vitálních látek je v jedné lžíci LaVity?

Přesné hodnoty obsahu živin v 10 ml koncentrátu LaVita, což odpovídá jedné polévkové lžíci, jsou uvedeny v tabulce nutričních hodnot. --> tabulka nutričních hodnot.

dMůžu pít LaVitu k snídani společně s kafem nebo mezi nimi mám dodržovat aspoň malou pauzu?

(Tato otázka se často objevuje díky pověsti kávy jako zloděje vitaminů skupiny B)

Nehraje žádnou roli, jestli si dáte LaVitu společně s kávou. Časový odstup není nutný. Vstřebávání vitálních látek tím není ovlivněno.

Vysvětlení: konzumace kávy, především hodně kávy, opravdu spotřebovává vitaminy B. Stejně tak jako konzumace černého čaje, alkoholu nebo stres.

Neplatí ale, že vitaminy skupiny B přestanou účinkovat, když se s kávou potkají v žaludku.

Látková výměna při odbourávání kofeinu ve větší míře spotřebovává B vitaminy. Kdo tedy pije hodně kávy nebo černého čaje, měl by obzvláště dbát na každodenní přísun vitálních látek a popřípadě zvednout dávku LaVity.

dJakou má LaVita trvanlivost?

LaVita je přírodní produkt bez konzervačních látek a je vyráběna „zastudena“. Pár dní na cestě při běžné teplotě není pro LaVity problém, dlouhodobě je ale třeba skladovat ji celou dobu (i neotevřenou) v lednici
Při skladování v patřičném chladu mimo lednici je třeba LaVitu udržovat v temnu (například v originální krabici). Mírný mráz LaVitě nevadí. Takto skladovaná vydrží uzavřená LaVita přibližně pět měsíců od obdržení zásilky (datum minimální trvanlivosti je uvedeno na etiketě vpravo dole).
Po otevření doporučujeme LaVitu spotřebovat během 90 dnů.
Při dodržení předepsaného skladování zaručujeme po dobu minimální trvanlivosti prvotřídní čerstvost a kvalitu.

dMohu LaVitu užívat jako ozdravnou kúru?

Ano, je dokonce velmi smysluplné začít s LaVitou ve formě ozdravné kúry. Dávkování záleží na individuálním stavu zásobení vitálními látkami a na zatížení organismu. Velmi se osvědčilo užívání 2 x 10 ml LaVity denně po dobu prvních tří měsíců. Během tohoto časového období (90-100 dní) se v lidském těle obnoví převážná část buněk. Buňky a celý organismus jsou tak optimálně zásobeny. Poté pro udržení tohoto stavu obvykle stačí 10 ml LaVity denně. V období zvýšené zátěže organismu, například při stresu, těhotenství, nemoci, užívání léků, při špatné stravě, větší konzumaci alkoholu nebo při kouření, doporučujeme také 2 x 10 ml LaVity denně.

další otázky a odpovědi k LaVitě